01.11.2016

Verdiğiniz 2 kilo şimdi nerede? Sanırım çoğunuz bu soruya kiloların enerjiye dönüşüp terle atıldığı cevabını vereceksiniz. Ama gerçekler hiç de sandığınız gibi değil sayın pilates severler.

01.01.2016

Vazgeçmek zor biliyorum fakat geceleri telefon ya da tabletle yatağa girmek sağlığımız için hiç de iyi bir fikir değil.

 

Akıllı telefon ekranları en güneşli günlerde bile görülebilmesi için mavi bir ışık yayarlar.

Fakat geceleri gün ışığını taklit eden bu mavi ışığa maruz kaldığınızda beyniniz gece vakitlerinde üretilen melatonin hormonu salgılamayı durdurur. Melatonin hormonu beyninize “uyku vakti” geldiği uyarısını gönderen hormondur.

 

[Melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır....

28.12.2015

"Çakı Gibi" benzetmesi, çoğumuzda olumlu bir izlenim bırakır. Yandan bakıldığında, kulak, omuz ve kalça kemiğinin orta noktasının aynı hizada olduğu, çevik ve dinamik bir duruşu tanımlar bu deyim. Toplum içersinde de dik duruş hemen göze çarpar ve siz daha söze başlamadan önce hakkınızda olumlu bir izlenim bırakır.

 

Bu psikolojik etkisinin yanı sıra boyun ve sırt ağrılarının azaltılmasında da duruşunuzun düzgün olmasının birçok faydası vardır.

 

 

 

Duruşumuz düzgün olduğunda iskelet-kas sistemimiz çok daha kolay ve etkili bir şekilde hareket eder. Tersi durumlarda kas sistemimiz zorlanmaya başlar ve çeşitli ağrılı dur...

28.11.2015

Yazan:

Merhaba, bundan birkaç gün önce Facebook  kişisel sayfamdaki bir gönderiye gelen bir soruyu ve verdiğim cevabı biraz değiştirerek burada da paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.

 

Aydan Serhadlioğlu Tüfekçi: Bel fıtığı pilates yaparak geçiyormuş. Doğru mu?

 

Şeyda Erbay: Merhaba

 

Kısa cevap: Hayır, Pilates bel fıtığını geçirmez fakat bel fıtığından kaynaklı ağrıları azaltıp ortadan kaldırabilir.

 

Biraz daha açmak gerekirse:

 

Bel fıtığı basit anlatımla omurganın bel bölgesi omurlarındaki yıpranmaların ortaya çıkardığı bir sorun.Pilates'le bunu mekanik olarak düzeltmek hele de ileri düzey fıtıklarda söz konusu değil.


Ama ağrıyı az...