• Şeyda

Bel Fıtığı Ağrıları ve Pilates

Güncelleme tarihi: 29 Eki 2020


Merhaba, bundan birkaç gün önce Facebook kişisel sayfamdaki bir gönderiye gelen bir soruyu ve verdiğim cevabı biraz değiştirerek burada da paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.

Aydan Serhadlioğlu Tüfekçi: Bel fıtığı pilates yaparak geçiyormuş. Doğru mu?

Şeyda Erbay: Merhaba

Kısa cevap: Hayır, Pilates bel fıtığını geçirmez fakat bel fıtığından kaynaklı ağrıları azaltıp ortadan kaldırabilir.

Biraz daha açmak gerekirse:

Bel fıtığı basit anlatımla omurganın bel bölgesi omurlarındaki yıpranmaların ortaya çıkardığı bir sorun.Pilates'le bunu mekanik olarak düzeltmek hele de ileri düzey fıtıklarda söz konusu değil.

Ama ağrıyı azaltmak ya da ortadan kaldırmak mümkün.

Şöyle ki; Pilates sisteminin çalışma prensibinde bedenin en derindeki kas gruplarının güçlendirilmesi vardır. Bel bölgesini düşünecek olursak, omurgaya ve bel omurlarına en yakın, onları sararak koruyan kaslarınız güçlenir. Omurgayı saran bu derindeki kaslar güçlendikçe omurlarınıza binen yük azalır. Ayrıca karın ve sırt kaslarınız da güçleneceği için omurganız daha düzgün bir duruşa sahip olur. Bu da yine bel omurlarına binen yükü azaltacaktır. Bütün bunlar doğal olarak, neredeyse birbirine değerek ağrıya sebep olan omurlarda yüksek düzeyde bir rahatlama sağlar. Bu da ağrıların azalması anlamına gelir.

bel fıtığı pilates 1

Unutmamak lazım ki bedenin bütün ağırlığını omurgaya -ya da kemiklere diyelim- yüklemek şimdi olmasa bile ileride bir gün bir şekilde ağrı çekmemize sebep olabilir. Yani kemikleri korse gibi saran en derindeki kaslarımızı ne kadar güçlü ve dayanıklı hale getirirsek o kadar az sorun yaşarız.

Pilatesin bu konuda en doğru yöntemlerden biri olmasının sebebi ilk çıkış noktasındaki kullanım amacının fizik tedavi ve rehabilitasyon olmasıdır. Bu özelliği sayesinde pilatesi bugün artık pek çok doktorun tavsiye ettiğini hatta hastanelerde bile kullanılmaya başlandığını görüyoruz.

Ancak şunu söylemek gerekir ki, mutlaka doktorunuzun izniyle ve bu konudaki eğitimine güvendiğiniz, uzman eğitmenlerle çalışmanız çok önemlidir. Çünkü bilinçsizce yapılan hareketler büyük sıkıntılara yol açabilir.

Umarım faydalı bilgiler verebilmişimdir. Aklınıza takılan başka bir konu olursa da zevkle cevaplamaya çalışırım.

Sevgiler

#belfıtığı #pilates #ağrı #backpain #belağrısı #omurga #kas #rehabilitasyon #fiziktedavi

142 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Çakı Gibi !