• Şeyda Erbay

Hayatınızı 10 saniyede değiştirecek mucize egzersiz!

Güncelleme tarihi: 29 Eki 2020


Pilates dersi alan öğrencilerimden bazen şöyle sorular geliyor: "Kaç derste forma girerim?", "Kaç kilo verebilirim?" Pilatesin kişisel hedeflerimize ulaşmamız, vücudumuzu eğitmemiz, formda bir vücuda sahip olmamız için ciddi katkıları yadsınamaz bir gerçek. Ama anlık sonuçlar elde etmektense kalıcı faydalar sağlamayı amaçlayan bir çalışma sistemi olduğunu bilmek gerekiyor. Öğrencilerime hedeflerimize ve vücut farkındalığına ulaşabilmemizde en büyük desteğimizin ise kendi çabamız, istikrarımız ve irademiz olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Kabul ediyorum; modern zamanlarda herkesin vakti çok sınırlı, herşeyi çabuk yapmak, hemen sonuç almak ya da sihirli formüller bulmak istiyoruz.

Sihirli formüller sanıldığından daha az fakat hiç yok da değil. Hatta bazen çok kolay ulaşabileceğimiz mesafede.

İŞTE "MUCİZE" EGZERSİZ

İsterseniz sağlığımıza hemen iyi gelecek bir tanesini şimdi birlikte yapalım:

Yazıyı okurken zihninizde yüzünüze odaklanın, dudaklarınızı hissedin... Şimdi yüz kaslarınızı kullanarak dudaklarınızı iki yandan yukarı doğru çekiliyormuş gibi yavaşça kaldırın. Ve 10 saniye süreyle bu şekilde tutun. İşte bu kadar! Bu süper-sihirli-hayatınızı 10 saniye içerisinde değiştiren-egzersizin adı... evet doğru tahmin ettiniz: GÜLÜMSEME!

Bu "egzersizi" aklınıza geldikçe yorulmadan defalarca uygulayabilirsiniz. Ortada komik bir durum olması da gerekmiyor. Bilinçli bir şekilde de olsa, gülümseme hareketini yapınca, vücudunuz içten gelen bir gülümsemeyle aynı kimyasal tepkiyi vererek beyninize endorfin hormonları salgılatıyor. "Gelsin endorfinler gitsin stresler" şeklinde özetleyebileceğimiz bu yaşamsal hormonlar size kendinizi daha iyi hissettiriyor. Stresin olumsuz sonuçlarını silen gülümseme hareketi aynı zamanda vücudunuzun savunma mekanizması için de faydalı, çünkü gülümseme dolaylı olarak akyuvar sayısını da arttıran bir hareket.

Neşeli, şen şakrak insanların, kederli, karamsar kişilere göre daha az hastalığa yakalandıklarını da gözlemlemişsinizdir. Belki karakterimzi birden bire değiştirip şen şakrak hale gelemeyiz ama ufak bir tebessümle aydınlık tarafa doğru bir adım atmış oluruz.

Bunun yanı sıra sosyal faydalar da üretiyor gülümseme: Neşe ve üzüntü de kişiden kişiye bulaşıcı bir şey, tıpkı esneme gibi. Siz gülümsediğinizde karşınızdakine de bu olumlu hali geçiriyorsunuz. Hatta geleneklerimizde gülümseme sadaka yerine geçen bir davranış biçimi olarak biliniyor. Yani ihtiyaç sahiplerine, sizden isteyen birine verecek hiçbirşeyiniz olmasa bile bir tebessüm etmeniz hem size hem de karşınızdakine iyi gelen bir hareket.

Ayrıca dünyanın her yerinde herkes tarafından aynı şekilde algılanan nadir vücut dili hareketlerinden birisi.

Şimdi yüz kaslarımızı yavaş yavaş eski yerlerine indirerek egzersizimizi sonlandıralım ve bir alışkanlık haline gelmesi için aklımıza geldikçe uygulayalım.

Gülümseme dolu günler dileğiyle, sevgiler.

gülümse

#gülümseme #pilates #mucizeegzersiz #mucize #endorfin #stres #kişiselhedef #gülmek #kilovermek #formagirmek #farkındalık #egzersiz #akyuvar #savunmamekanizması #bağışıklık #yüz #tebessüm #süngerbob

385 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör