• Şeyda Erbay

Verdiğiniz Kilolar Nereye Gidiyor ??


Bu kadar pilates egzersizi yapıyoruz, koşuyoruz, yürüyüş yapıyoruz ve sonrasında hemen tartıya koşuyoruz. "Şu kadar kilo vermişiz, bu kadar yağ yakmışız, tebrikler! "

Pekiyi hiç düşündünüz mü bu yakılan yağlar, verdiğiniz kilolar nereye gidiyor? Mesela geçen ay verdiğiniz 2 kilo şimdi nerede? Sanırım çoğunuz bu soruya kiloların enerjiye dönüşüp terle atıldığı cevabını vereceksiniz. Konuyla ilgili birçok kişi, bazı bilim adamları ya da spor profesyonelleri de sizinle aynı şeyi söyleyecektir. Ama gerçekler hiç de sandığınız gibi değil sayın pilates severler.

Şimdi sıkı durun, size bilimsel bir gerçeği açıklıyorum: Verdiğimiz kilolar nefesimizle havaya karışıyor. Evet evet, boşuna sürekli "Nefes al, nefes ver." demiyoruz pilates derslerinde. Verilen her nefesin içinde vücudumuzun yaktığı yağ hücreleri de var!

Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'ndeki bilim adamları vücut yağlarını atomlarına varıncaya kadar ayırıp yakılan yağların nereye gittiğini araştırmışlar.

Sonuç şu: 10kg yağ yakmak (bu yağları metabolize etmek ya da yağ hücrelerini kırmak için) 29kg oksijen solumamız gerekiyor. Peki bu oksijen solununca ne oluyor? Ortaya 28 kg karbondiyoksit ve 11 kg su ortaya çıkarıyor.

Yani yaktığınız her 1kg.lık yağ kütlesinin %80 'i karbondiyoksit olarak nefesinizle vücudunuzdan dışarı çıkıyor. Kalan %20 ise sıvı halinde; ter, idrar ya da -çalışmanızın ne kadar zor olduğuna bağlı olarak- gözyaşı (!) olarak dışarı atılıyor.

Şimdi, oturduğunuz yerden (azıcık da olsa) kilo vermek isterseniz: "Nefes al, nefes ver." (Tabii düzgün bir şekilde ;-)

Not: Konuya şüpheyle yaklaşacaklar için kaynak linkini de şuracığa bırakayım:

https://www.science.unsw.edu.au/news/study-when-you-lose-weight-where-does-fat-go

#kalori #kilovermek #yağyakmak #pilates #egzersiz #bilimsel #araştırma #nefes #nefesal #nefesver #aratırma #garipamagerçek

199 görüntüleme

© 2020 Şeyda Erbay - Tüm Hakları saklıdır, yazı ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz.

Şeyda Erbay Pilates Eğitmeni

Tunusbağı cad. Doğancılar Parkı Yanı / Üsküdar - İstanbul

Tel: 0 546 932 46 32

SeydaPilates@gmail.com

 

web site uygulama: kkafa